Bugun...
Reklam
Reklam
Yağlı Yiyeceklerin Zararlarından Korunmak


Yeşim GÜNDÜZ Gündüz Kedisi
gunduzyesim@hotmail.com
 
 

Yağlı yiyecekler pek çok kişi için cazibe anlamına geliyor. Özellikle cips ya da hamburger gibi yiyecekler pek çok insanın tüketmek istediği yiyecekler arasında. Durum böyle olunca bu yiyecekler sıklıkla tercih edilmekte. Peki bu yağlı yiyeceklerin zararlarından korunmak için neler yapılması gerekiyor? Bu tarz yiyecekleri yememe konusunda kendimize hakim olamıyorsak yedikten sonra basit bir kaç adım uygulayarak zararlarını en aza düşürebiliriz.

Su İçmek

Yağlı yiyeceklerin zararlarından korunmak için yapılacak ilk şey su içmek olabilir. Bu durum yağlı yedikten sonra kendiliğinden gelişen bir durumdur. Ancak içtiğimiz suyun ılık olmasına dikkat edebiliriz. Su içtiğimiz zaman besinlerin daha kolay bir şekilde ayrışmasına ve taşınmasına yardımcı oluruz. Yeterli su tüketilmediği taktirde kabızlık görülecektir.

Yürüyüş Yapmak

Yağlı yemeklerin zararlarını azaltmak için yemeklerden sonra yarım saatlik bir yürüyüşe çıkılabilir. Tempolu bir şekilde yürümek hazmın çok daha çabuk ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Meyve ve Sebze Tüketmek

Lifli meyve sebze tüketmek yeterli oranda mineral ve vitaminlerin vücuda alınmasını sağlar. Yağlı yemek yedikten sonara dengeyi oluşturmak için bir sonraki öğünde yeterli oranda meyve ve sebze yemeye özen gösterin.

Soğuk Yiyecek Tüketmek

Yağlı yiyecekler yedikten hemen sonra dondurma gibi soğuk yiyecekler tüketmek karaciğer ve mide rahatsızlıklarını tetikler. Genel anlamda yağlı besinlerin sindirilmesi zaten zordur. Bununla birlikte soğuk besinler tüketildiğinde sindirim daha da zor bir hale gelecektir.

Yemekten Sonra Uyumak

Sadece yağlı yedikten sonra değil her türlü yemekten hemen sonra uyumak son derece zararlıdır. Yemek yedikten sonra uykuya kadar en az 3 saat geçmesi gerekmekte. Uyku sırasında mide sindirim yapmadığı için karnınız dolu bir şekilde uykuya dalmak sağlık açısından zararlıdır.Bu yazı 173 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 2 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
CANLI TV
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI